Słowacka Orkiestra Kameralna Bohdana Warchala

Słowacka Orkiestra Kameralna została założona w 1960 roku przez doskonałego skrzypka śląskiego pochodzenia, Bohdana Warchala (1930-2000). Od początku istnienia jest jednym najpopularniejszych zespołów muzyki klasycznej na Słowacji. Pod kierunkiem maestro Warchala reprezentowała Słowację na całym świecie a krytycy podkreślali jej specyficzne, delikatne brzmienie i subtelność frazowania.

W reperuarze Orkiestry główne miejsce zajmowała muzyka baroku, później także kompozycje z XIX i XX wieku.

Zespół ma na swoim koncie także wiele prawykonań dzieł zarówno kompozytorów słowackich jak i zagranicznych. Słowacka Orkiestra Kameralna brała udział w wielu ważnych festiwalach jak m.in.: Festival de Musique de Strassbourg, Salzburger Festspiele, Festival de Musigue Montreux - Vevey, Budapesti Zenei Hetek, Praska Wiosna. Koncertowała w Europie, Północnej i Południowej Ameryce, Australii, Azji i Japonii. Współpracowała z artystami tej miary jak m.in: Vladimír Spivakov, Taba Zimmerman, Miklós Perenyi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean Pierre Rampal, Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, François Leleux, František Herman, Bernard Soustrot, Guy Touvron. Orkiestra zrealizowała ponad 100 nagrań poświęconym różnym okresom muzycznym dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych. Bohdan Warchal jako Szef Artystyczny, kierował nią przez ponad 40 lat. Podczas uroczystego koncertu z okazji 40 rocznicy, wyraził życzenie, aby jego następcą został urodzony także na Śląsku Ewald Danel, który objął tę funkcję w styczniu 2001 roku.

Repertuar odmłodzonego zespołu przesunął się w kierunku romantyzmu i muzyki XX wieku. Poza stałymi koncertami w Słowackiej Filharmonii, udziałem w festiwalach i występami za granicą, Orkiestra realizuje wiele interesujących projektów, jak na przykład pierwsze na Słowacji wykonanie kompletu Koncertów Branderburskich i Suit Orkiestrowych Bacha, wykonanie wszystkich Concerti Grossi Händela i Corellego oraz rzadko grywanych symfonii na smyczki autorstwa młodego Mendelssohna . Orkiestra ma na swoim koncie również specjalne koncerty rocznicowe dedykowane takim kompozytorom jak m.in.: Bach, Dvořák, Mozart, Szostakowicz, Suchoň.

Każdego roku Orkiestra przygotowuje jeden koncert poświęcony pamięci jej załozyciela Hommage `a Bohdan Warchal.

W sezonie 2010/2011 zespół obchodzi jubileusz 50 lecia.

Orkiestra powstała jesienią 1960 roku a pierwszy koncert odbył się 22 lutego 1961 roku.